Wyjazdy Edukacyjne 1 dniowe

Wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży

Oferta edukacyjna skierowana jest zarówno do przedszkolaków, dzieci szkół podstawowych i gimnazjów, jak również do młodzieży szkół zawodowych, średnich, a także studentów. Wszystkie zajęcia dostosowane są zarówno do wieku jak i oczekiwań uczestników oraz ich opiekunów. Celem zajęć jest: rozbudzanie ciekawości świata, poznania procesów  wykorzystywania naturalnych źródeł energii, przekazanie uczestnikom wiedzy o dziejach naszej planety, poznanie metod przetwarzania odpadów i odzyskiwania surowców wtórnych oraz  metody ochrony środowiska wodnego metodą Bokashi.

Cena każdego wyjazdu zawiera:

Cena jest liczona dla grupy  40 osoby. Dla grupy mniejszej wymaga odrębnej kalkulacji.

Podane ceny są ważne w 2020 roku.

Cena nie zawiera:

Ceny dotyczą grup z Krakowa. Dla grup spoza jest inna kalkulacja ceny. Zależy od ilości uczestników oraz odległości od Krakowa.

Program każdego wyjazdu może być zmodyfikowany i dostosowany do  potrzeb zamawiającego.

Wyjazdy  1 dniowe

  1. Centrum Ekologiczne – Barycz
  2. Centrum Nauki Kopernik – Warszawa
  3. ZOO i Planetarium – Chorzów
  4. Centrum Edukacji Technicznej – Goczałkowice Zdrój
  5. Dream Park – Ochaby
  6. Europejskie Centrum Bajki – Pacanów
  7. Kopalnia Soli – Bochnia
  8. EnergyLand Park Rozrywki – Zator
  9. Zatorland – Zator
  10. Zakład Recyklingu Biosystem SA – Bolęcin
  11. Muzeum Pszczelarstwa „Sądecki Bartnik” – Stróże
  12. Kopalnia Guido – Zabrze
  13. Centrum Dziedzictwa Kulturowego Jury – Podlesice
  14. Nadwiślański Park Etnograficzny – Wygiełzów
  15. Zwiedzanie z krasnalami – Wrocław
  16. Warsztaty Bokashi: ręce które lepią – cały kraj
  17. Skamieniałe miasto-Ciężkowice
  18. Sztolnia Pstrąga Czarnego-Tarnowskie Góry
  19. Centrum Dziedzictwa Szkła-Krosno
  20. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego-Bóbrka

Wyjazdy do Czech

  1. Kopalnia ” Michał” – Ostrava
  2. Landek Park – Ostrava
  3. Z00 – Ostrava
  4. Dino Park – Ostrava

Wyjazdy na Słowację

  1. „Bachledka”  ścieżka koronami drzew – Ździar
  2. Jaskinia Bielska+Park Linowy „Spider Park” – Tatrzańska Kotlina

1. Centrum Ekologiczne Barycz – Kraków

sciezka-baryczCentrum Ekologiczne Barycz  to kompleks pięciu wzajemnie ze sobą współpracujących obiektów. W jego skład wchodzi: instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania, sortownia odpadów segregowanych, punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, kompostownia, instalacja do pozyskiwania i produkcji energii elektrycznej z biogazu oraz ścieżka ekologiczna. Przy obiektach Centrum Ekologicznego Barycz są prowadzone badania monitoringowe  na obecność metanu w powietrzu glebowym, badania fizykochemiczne i bakteriologiczne wód powierzchniowych i podziemnych, pomiary natężenia hałasu oraz pomiary osiadania składowiska. Na terenie Centrum Ekologicznego Barycz funkcjonuje „Ścieżka Edukacyjna”, przeznaczona dla najmłodszych dzieci, której zadaniem jest uświadamianie maluchom jak właściwie postępować z odpadami.

2. Centrum Nauki Kopernik – Warszawa

PHOTO MARIUSZ GRZELAK / SE / EAST NEWS WARSZAWA NIEBO KOPERNIKA - OTWARCIE PLANETARIUM CENTRUM NAUKI KOPERNIK N/Z BUDYNEK Z ZEWNATRZ 7/06/2011Misją Centrum Nauki Kopernik jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie dialogu społecznego na temat nauki. Centrum nauki jest nową w Polsce instytucją, zajmującą się tworzeniem i udostępnianiem interaktywnych urządzeń i eksponatów, umożliwiających zwiedzającym samodzielne przeprowadzenie doświadczeń lub obserwacji.  Warszawskie Centrum Nauki Kopernik  wywodzi się z najważniejszych polskich działań popularnonaukowych – Pikników Naukowych i Festiwali Nauki.

3. ZOO, Planetarium – Chorzów

163f6aa77919dfe7ddd0a02bb87e4a165eb1aeebFormy edukacji zorganizowanej w ZOO.

Zajęcia edukacyjne z zakresu biologii, zoologii, ekologii itp. przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Mają one formę pokazów multimedialnych lub warsztatów, które  w zależności od wybranego tematu  mogą być dodatkowo wzbogacone projekcją filmu, prezentacją nagrań dźwiękowych, dostępnych preparatów i pomocy edukacyjnych, a w niektórych przypadkach także żywych zwierząt.  Czas trwania zajęć to około 60 minut dla 30 osób.

Mini Park Linowy ZOOLANDIA przeznaczony jest dla dzieci od 3 do 12 roku życia. Dzieci pokonują proste, kolorowe przeszkody linowe zawieszone pomiędzy domkami zainstalowanymi na drzewach i palach. Zabawa odbywa się na wysokości 1,5 -3 m nad ziemią, a zabezpieczeniem są tu atestowane siatki chroniące przed upadkiem.

4. Centrum Edukacji Technicznej – Goczałkowice Zdrój

indexCentrum Edukacji Technicznej w Goczałkowicach Zdroju – park edukacyjny położony przy Jeziorze Goczałkowickim.. Wystawa poświęcona jest czterem podstawowym działom: meteorologia, astronomia, zapora oraz energia odnawialna.  Interaktywna wystawa parku obejmuje m.in. takie eksponaty, jak:

 Placówka Centrum powstało dzięki współpracy firmy ECOLIMA SERWIS z Katowic oraz SPECTRUM Technologies z USA. Posiada  do dyspozycji zwiedzających sprzęt pomiarowy najwyższej klasy oraz materiały dydaktyczne. Każdy uczestnik na życzenie może otrzymać certyfikat ukończenia zajęć. Centrum jest idealnym miejscem na przeprowadzenie lekcji w terenie.

Temat I – energia odnawialna:

Poznanie tajnik wykorzystywania naturalnych źródeł energii i  sposobów ekonomicznego i wydajnego zarządzanis energią.  Czas trwania zajęć – 1,5 godz.

Temat II – zapora:

Poznanie wykorzystywania zasobów wodnych w sposób ekonomiczny i wydajny. Istnieje możliwość zwiedzania zapory na zbiorniku goczałkowickim (widokowa trasa spacerowa około 15 minut) i zapoznania się z funkcjami obiektów hydrotechnicznych. Czas  zajęć – 1,5 godz.

Temat III – meteorologia:
Zapoznanie się najwyższej klasy sprzętem pomiarowo – obserwacyjny stosowanym w meteorologii i hydrologii. Możliwość samodzielnego wykonania pomiaru podstawowych elementów meteorologicznych i oceny bieżących warunków pogodowych oraz wykonania obserwacji przy pomocy balonu meteorologicznego. Czas  zajęć – 1,5 godz.

Temat IV – astronomia:
Poznanie budowy rakiety kosmicznej, oglądanie  makiety rakiety Merkury 3, ubieranie  repliki skafandra astronautycznego amerykańskiej agencji aeronautyki i przestrzeni kosmicznej NASA i rzucanie piłka do czarnej dziury. Czas  zajęć – 1,5 godz.

Temat V – paliwa kopalne na ile nam wystarczą i co dalej ?  –  Czas trwania zajęć – 1,5 godz.

5. Dream Park – Ochaby

Dream Park to miejsce, gdzie edukacja młodych jest prawdziwą przyjemnością. Duży zbiór zgromadzonych modeli miniatur oraz dinozaurów umożliwia prowadzenie zajęć z szerokiego zakresu tematów. Przekazuje dzieciom wiedzę o dziejach naszej planety, życiu i przyczynach wyginięcia dinozaurów, czy stylów budownictwa. Część zajęć odbywa się w Sali multimedialnej i Namiocie Małego Odkrywcy przy użyciu wielu pomocy naukowych. Lekcje prowadzi się w formie interaktywnej, angażującej dzieci do nauki i zabawy.
 Zakres lekcji tematycznych:
Dla grup powyżej 15 osób przygotowane są specjalne pakiety edukacyjne.
Pakiet I – wiem więcej
Zwiedzanie parku miniatur oraz dinozaurów wraz z przewodnikiem oraz udział w lekcji tematycznej.  Zakres lekcji tematycznych: Dinozaury – pradawni władcy Ziemi. Dzieje naszej planety. Przyczyny wyginięcia dinozaurów. Najciekawsze historie powstania zabytków architektury. Czas zajęć – 1.30 godz.
Pakiet II – max dream
Przeznaczony jest dla osób, które w sposób aktywny chcą spędzić pobyt w Dream Parku. Pakiet zawiera zwiedzanie parku miniatur oraz dinozaurów wraz z przewodnikiem  oraz korzystanie ze wszystkich atrakcji parku:
Pakiet III – moje odkrycia
Zwiedzanie parku miniatur oraz dinozaurów wraz z przewodnikiem oraz udział w lekcji tematycznej połączonej z warsztatami prowadzonymi w Namiocie Małego Odkrywcy. Zakres lekcji tematycznych: Dinozaury – pradawni władcy Ziemi, Dzieje naszej planety, Przyczyny wyginięcia dinozaurów, Najciekawsze historie powstania zabytków architektury. Czas zajęć: 2 godz.
Pakiet IV – historia i prehistoria w oceanarium
Zwiedzanie parku miniatur oraz dinozaurów wraz z przewodnikiem, wstęp do Prehistorycznego Oceanarium, korzystanie z placu zabaw oraz zabawy i animacje na terenie parku.

6. Europejskie Centrum Bajki – Pacanów

Cena : 40 osób – 65 zł/osobę

Europejskie_centrum_bajki_1-750x499Główną ideą ekspozycji w Europejskim Centrum Bajki jest zdobywanie wiedzy za pomocą wspólnej zabawy opartej na współdziałaniu i kreatywnym podejściu do rzeczywistości. Uczestnik ma czuć się wtajemniczony w świat bajki i zdobywać w nim kolejne umiejętności za sprawą pokonywania własnych słabości. Dzięki temu ma świadomość, że jego działania kształtują otoczenie. Może na nie wpływać i poddawać je własnej woli. Jego działania nie pozostają bez konsekwencji, co uczy je także odpowiedzialności za własne postępowanie. W wyniku tak przeprowadzonej ekspozycji, która nie opiera się na biernym oglądaniu przedmiotu, uczestnik uzyskuje nie tylko informacje z zakresu historii gatunku bajki, czy też poznania jego reprezentacyjnych przykładów, ale zdobywa również konkretne umiejętności, które wywołają w nim kreacyjny stosunek do świata.

W wyniku obejrzenia ekspozycji odwiedzający:

a) zostanie zachęcony do własnych poszukiwań i do czytania,
b) nauczy się wyjaśniać terminy z nią związane i prawidłowo je stosować,
c) pozna wiele tekstów bajek,
d) zaznajomi się z historią polskiej bajki, polską animacją i tradycją ludową,
e) dowie się, jak brzmią najbardziej znane opowieści z konkretnych krajów Europy,
f) dostrzeże wartości pozytywne i negatywne, dobro i zło w świecie,
g) nauczy się kreatywnego stosunku do otoczenia.

OGRODY
Wokół budynku Europejskiego Centrum Bajki znajduje się kompleks tematycznych ogrodów, w których można podziwiać różnorodność świata roślinnego. W ogrodach tych zgromadzono rośliny z różnych grup, jednak posiadających wspólną cechę, czyli podobną barwę liści, kwiatów, owoców czy w niektórych przypadkach pędów. Ponadto w każdym z nich przewidziano zakątki tematyczne ukazujące takie cechy roślin jak zapach, smak czy faktura. W ten właśnie sposób powstały: ogród zapachu, w którym znajdują się rośliny o ciekawym zapachu,  ogród smaku, w którym będą rośliny jadalne oraz ogród dotyku, w którym dzieci poznają różne faktury liści . W ogrodzie znajdą się też ciekawostki przyrodnicze, np. gruszę wierzbo listną, dzięki której na własne oczy można zobaczyć słynne gruszki na wierzbie. Europejskie Centrum Bajki jest miejscem które, uczy,cieszy i bawi.

7. Kopalnia Soli – Bochnia

Trasa Multimedialna

Znajduje się w części bocheńskiej kopalni, która została udostępniona dla zwiedzających. Obejmuje najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska znajdujące się na poziomie IV August (176 m głębokości) i poziomie VI Sienkiewicz (223 m głębokości). W ich skład wchodzą unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, ekspozycje dawnych maszyn i urządzeń górniczych, kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami.
Projekt wyróżnia się innowacyjnym wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych, za pomocą których pokazane zostały procesy geologiczne, historia, obyczaje, technika oraz inne zagadnienia związane z górnictwem solnym. Jego podstawowym założeniem jest wykreowanie u zwiedzających wrażenia odbycia podróży w czasie rozpoczynającej się w okresie panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Ekspozycja poprzez wypełnienie korytarzy kopalni życiem – pracą górników, dźwiękiem, obrazem i zapachem – zmienia dotychczasowy charakter zwiedzania, a także stwarza zupełnie nowe możliwości w zakresie realizacji zajęć edukacyjnych i integracyjnych dla grup szkolnych.

8. EnergyLandia Rodzinny Park Rozrywki – Zator

Cena: 40 osób : 110 zł/osobę

Energylandia w ZatorzeEnergyLandia oferuje mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku. Na ogromnej przestrzeni ponad 30 hektarów znajduje się  44 różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń oferujących maksymalną porcję rozrywki. W strefie dziecięcej na maluchy czekają m.in. zjeżdżalnie, karuzele, latające huśtawki i samochodziki. Młodzież i dorośli bawić się mogą, korzystając z takich urządzeń, jak: Tsunami Dropper (wysoka na ponad 40 metrów wieża zrzutu) czy Viking Rollercoaster (kolejka górska poruszająca się po pełnym zakrętów i wzniesień torze o wysokości dochodzącej do 13 metrów i długości ponad 320 metrów). Inne atrakcje to: spływ wodny Kopalnia Złota, kolejka górska Mars Coaster czy samochodziki Formuła 1.

Wśród najnowszych atrakcji szczególnie warte uwagi są  roller coastery, takie jak familijny Energuś oraz będący atrakcją dla starszych miłośników ekstremalnych wrażeń – Dragon i największego w tej części Europy rollercoastera Mayan.

9. Zatorland – Zator

Cena: dla 44 osób – 70 zł/osobę

SONY DSCDinozatorland to rodzinny dinopark i plac zabaw. Oferuje unikatową rozrywkę dla dzieci i dorosłych. Na zwiedzających czeka park zabaw dla dzieci z ponad 100 różnych modeli dinozaurów, muzeum gromadzące bezcenne eksponaty paleontologiczne, a także warsztaty przybliżające ich uczestnikom przeszłość dawne dzieje naszej Ziemi.

 Na terenie Parku działa też lunapark. Na jego terenie  działa kino 5D, autodrom, kolejki, karuzele, plac zabaw, dinozaury gry i wiele innych.  Ponadto mieści się tam również obszerny punkt gastronomiczny, sklep z pamiątkami oraz toalety.

Na terenie parku znajdują się 4 parki tematyczne:

Park  Mitologii Greckiej.  Znajduje się tutaj ok. 30 posadowionych na wodzie figur greckich bogów, herosów oraz mitycznych stworów.

Park Owadów. Mieści się w nim 16 gigantycznych figur insektów i stojących i ruchomych.   Ekspozycja figur owadów wzbogacona jest również o wystawę wypreparowanych okazów owadów, pochodzących z różnych zakątków naszego globu, np. z Tajlandii, Marka, Rosji i wielu innych.

Park Bajek i Wodnych Stworzeń. Znajdziemy w nim figury ryb i innych stworów zamieszkujących nie tylko wodne głębiny. Wspomniane figury prezentowane są w baśniowej scenerii, którą dzieci znają z kart książek  autorstwa braci Grimm czy H.H. Andersena.

Park Św. Mikołaja w Krainie Bajek czynny w okresie zimowym. To właśnie tutaj można zimą spotkać Św. Mikołaja, porozmawiać z nim, uścisnąć  dłoń ulubionych postaci bajowych, czy zachwycić się w godzinach wieczornych magiczną scenerią, jaką tworzą tysiące światełek rozświetlających drzewa i bajkowe figury.
 Centrum zabaw dla dzieci  –  tu odbywają się pouczające lekcje biologii. Pracownicy parku prezentują w formie wykładu dawne dzieje Ziemi oraz dinozaurów, które niegdyś ją zamieszkiwały. Organizowane są zajęcia archeologiczne dla dzieci w czasie których mogą wcielić się one wcielić w rolę archeologów i poszukiwać szkieletów dinozaurów. Prowadzone są także  Warsztaty Młodego Paleontologa, które polegają na odkrywaniu szkieletów dinozaurów w masie gipsowej z użyciem specjalistycznych narzędzi.

10. Zakład recyklingu Biosystem SA – Bolęcin

Cena: 40 osób – 60 zł/osobę

Zakład przetwarzania urządzeń chłodniczych, który rocznie może przetworzyć aż 40 ton sprzętu.   Ten zakład recyklingu sprzętu AGD jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Dzięki nowoczesnym i ekologicznym technologiom można odzyskać stal, aluminium, miedź oraz tworzywa sztuczne. Wszystko odbywa się z korzyścią dla środowiska. Z założenia innowacyjna i w pełni zautomatyzowana linia wychwytuje szkodliwe substancje, znajdujące się w sprzęcie AGD, takie jak freony czy izobutany. To jednak nie wszystko. W Bolęcinie przetwarzane będą nie tylko chłodziarki, ale też takie urządzenia jak tostery, suszarki do włosów czy nawet komputery.

11.Muzeum Pszczelarstwa „Sądecki Bartnik” – Stróże

Cena:  40 osób – 70 zł/osobę

images„Sądecki Bartnik” położony jest wśród łagodnych wzgórz porośniętych lasem i sadami. Jest tutaj Muzeum Pszczelarstwa z bogatą kolekcją uli i Gospodarstwo Pasieczne produkujące miód posiadające około 1000 rodzin pszczelich dostarczających miodu, a oprócz tego skupuje miód, pozyskuje mleczko oraz inne pszczele produkty i eksportuje je za granicę.

Można tutaj oglądać unikalny zbiór ponad stu zabytkowych uli  pochodzących z terenu całej Polski oraz z zagranicy. Kolekcji uli towarzyszy zgromadzony w chatach wystawowych zbiór narzędzi pracy pszczelarza: ubrań, ramek, podkurzaczy pasiecznych, zabytkowych wirówek do odzyskiwania miodu z plastrów.Na terenie skansenu i gospodarstwa rozmieszczonych jest wiele rzeźb, najczęściej związanych z pszczelarstwem, np. św. Ambroży – patron pszczelarzy. Dzięki zgromadzonym w skansenie eksponatom można prześledzić długą i bogatą historię słodkiego przysmaku.

 

12. Kopalnia Guido – Zabrze

Cena: 40 osób – 70 zł/osobę

imagesKopalnia „Guido” w Zabrzu powstała w latach 50. XIX wieku.  Wydobycie węgla zaprzestano w niej w 1928 roku.   Do podziemi można zjechać na poziom 170 m lub 320 m. Na pierwszym poziomie widać kopalnię z przełomu XIX i XX wieku.   Poziom 320 m to dwudziestowieczna kopalnia w pełnej okazałości. Trasa liczy około 2,5 km. Z bliska można tutaj zobaczyć pracę kombajnu węglowego i poznać tajniki zawodu górnika. W 2012 r. uruchomiono podwieszaną pod stropem przekopu kolejkę górniczą, którą turyści pokonają ok. 400 metrów. Kopalnia jest czynna cały rok. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”  znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Oferta edukacyjna.

Szkoła podstawowa

Program:
– Zjazd górniczą windą (szolą) na poziom 320
– Aktywne zwiedzanie Kopalni Guido
– Spotkanie ze Skarbnikiem
– Przejazd górniczą kolejką
– Pokaz kombajnu ścianowego i kombajnu chodnikowego
– Projekcja filmu „Łysek z Pokładu Idy”

czas: 75 min.

Gimnazjum

Program:
– Zjazd górniczą windą (szolą) na poziom 320
– Aktywne zwiedzanie Kopalni Guido
– Spotkanie z hajerem
– Drużynowe wykonywanie dawnych prac górniczych
– Przejazd górniczą kolejką
– Pokaz kombajnu ścianowego i chodnikowego

czas: 2 godz.

Szkoła ponadgimnazjalna

Program:
– Zjazd górniczą windą (szolą) na poziom 320
– Poznanie zagadnień związanych z promieniowaniem oraz falami ultradźwiękowymi
– Praktyczne zadania, m.in. badanie prędkości przepływu powietrza
– Przedstawienie najnowszych technologii stosowanych w górnictwie
– Przejazd górniczą kolejką
– Pokaz kombajnu ścianowego i chodnikowego

czas: 2,5 godz.

13. Centrum Dziedzictwa Kulturowego Jury – Podlesice

Cena: 40 osób-50 zł/osobę

Centrum to kompleks zlokalizowany na obszarze o unikatowych wartościach przyrodniczych, w sąsiedztwie wapiennych wzgórz zwieńczonych ostańcami skalnymi, w tym najwyższego – Góry Zborów, stanowiącej fragment utworzonego w połowie XX w. rezerwatu przyrody nieożywionej.

W skład kompleksu wchodzi zaplecze edukacyjne z budynkami, ścieżka przyrodnicza, przygotowana do ruchu turystycznego Jaskinia Głęboka oraz tereny udostępnione do uprawiania turystyki  kwalifikowanej, w tym wspinaczki skalnej.

Oferta edukacyjna.

Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach oferuje zajęcia związane z edukacją regionalną, pozwalające zrozumieć procesy kształtujące środowisko przyrodnicze Wyżyny Krakowsk0-Częstochowskiej, a także poznać różne rodzaje działalności człowieka, od stuleci mające wpływ na zróżnicowanie krajobrazowe tego obszaru.

Oprowadzanie po terenie rezerwatu przyrody Góra Zborów (opis rezerwatu, przyrody ożywionej i nieożywionej, prowadzonych zabiegów ochrony czynnej, historia wypasu zwierząt gospodarskich).

Ekspozycje w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury 
1. Przyrodnicza
2. Paleontologiczna
3. Archeologiczna
Ekspozycja w Jaskini Głębokiej
Zwiedzanie z przewodnikiem. Jej długość wynosi 190 metrów, trasa turystyczna jest oświetlona. Czas zwiedzania około 40min. Przejście przez podziemny labirynt korytarza Esso i zwiedzanie Sali za Esso z bogatą szatą naciekową.Zwiedzanie odbywa się w kaskach. Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie .

14. Zwiedzanie z krasnalami – Wrocław

Wrocławskie krasnale – wydarzenie artystyczne oraz zjawisko społeczne obejmujące swoim zasięgiem Wrocław i okoliczne gminy, a wywierające wpływ na działania artystyczne w całej Polsce. Niewielkie rzeźby krasnali w liczbie stale rosnącej są umieszczane we Wrocławiu od 2005 r. Wywodzą się od malowanych w latach 80. XX wieku graffiti, a następnie happeningów organizowanych przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy”. Figurki krasnali stały się integralną częścią przestrzeni miejskiej. Nowe postacie krasnali są tworzona przez artystów z całej Polski. Organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali, gry plenerowe, spektakle teatralne oraz wydawane mapy dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem. 

Afrykarium – oceanarium prezentujące ekosystemy wodne (morskie i słodkowodne) oraz lądowe fauny Afryki  na  jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce.Cały kompleks liczy 19 akwariów, basenów i zbiorników o łącznej powierzchni 4,6 tys. m² i pojemności ponad 15 milionów litrów wody. Znajduje się tam kilka tysięcy zwierząt reprezentujących około 100 gatunków.

 Ogród Zoologiczny we Wrocławiu  jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce założonym w 1865 roku. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Znajduje się w nim ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków. Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie. Zostało wpisane do prestiżowych stowarzyszeń- Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów .

15. Nadwiślański Park Etnograficzny

Nadwiślański Park Etnograficzny –skansen we wsi Wygiełzów, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej Małopolski. Położony jest u stóp wzgórza Lipowiec, na którym zachowały się ruiny zamku o tej samej nazwie.

 W muzeum podziwiać można  elementy stroju, ale przede wszystkim – architekturę i ekspozycje związane z życiem codziennym, a wszystko w odtworzonym krajobrazie wsi, miasteczka oraz dworu. Muzeum zostało podzielone na sektory tematyczne: małomiasteczkowy, wiejski, sakralny i dworski.

Na terenie skansenu  znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej.

Lekcje warsztatowe.

O pszczółce co w ulu mieszka – lekcja warsztatowa  dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do klasy I szkoły podstawowej. Zajęcia odbywają się w chałupie z Benczyna, w której zapoznają się z pszczółką Urszulką, a także opowieścią o jej życiu w otaczającej przyrodzie, wśród kwiatów i ludzi. Dzieci otrzymują kartę pracy, którą wypełniają wraz z prowadzącym zajęcia, a także otrzymują poczęstunek pod postacią andruta z miodem wielokwiatowym. Na zakończenie wraz z prowadzącym i pszczółką Urszulką udają się wzdłuż ścieżek skansenu na poszukiwanie kwitnących kwiatów i ula, w którym zamieszka Urszulka.

Jednorazowo w zajęciach może brać udział do 25 osób. Czas trwania 60 min. Cena 12 zł od osoby.

Nie święci garnki lepią – zajęcia dla  dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas od I do VI.  Dzieci poznają techniki obróbki gliny, próbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Zapoznają się z historią garncarstwa w regionie i tradycyjnymi wyrobami garncarskimi.

Czas trwania zajęć 45 min. Należy zadbać o strój pozwalający dzieciom na swobodne korzystanie z brudzącej gliny. Cena: 12 zł od osoby.

Od ziarna do chleba – zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas od I do VI. Zajęcia mają na celu poznanie procesu pozyskiwania ziarna, mielenia zboża na mąkę, robienia kaszy, pieczenia chleba. Aktywność dzieci spożytkujemy przy wykonywaniu takich czynności jak młócenie cepem, mielenie w żarnach, obtłukiwanie kaszy w stępach.

Czas trwania zajęć 45 min. Cena 12 zł od osoby.

Na szkle malowane – zajęcia przystosowane do uczestnictwa dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas od I do VI. Jest to opowieść o technikach malarskich starych obrazów ludowych oraz pokaz wykonania obrazu malowanego na podłożu szklanym. W programie  jest praktyczna nauka malowania na szkle pod kierunkiem wykwalifikowanego instruktora.

Czas trwania zajęć 45 min. Cena 12 zł od osoby.

W Wojtusiowej izbie – zajęcia edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci przedszkolnych od 3 do 5 lat. Dzieci przychodzą do starej chałupy z Rozkochowa na spotkanie z gospodynią domu (ubraną w strój krakowski) i słuchają opowieści o rodzinie, która żyła w tym domu przed  100 laty. Poznają dawne sprzęty służące do wyrobu białego sera i do obróbki soli. Mają bezpośredni kontakt z dawnymi zabawkami i uczestniczą w rozwiązywaniu zagadek.

Czas trwania zajęć 45 minut. Cena 10 zł od osoby.

16.Warsztaty Bokashi – ręce, które lepią

Cena: 300 zł za pierwszy warsztat dla 20 osób, następne warsztaty cena 200 zł.

zoo_26082012_07Warsztaty Bokashi www.warsztatybokashi.pl uczą sztuki ochrony środowiska naturalnego przy pomocy metody opartej na właściwościach probiotycznych szczepów bakterii – zdolności do fermentacji i antyutleniania.

Warsztaty są przeznaczone dla różnych grup wiekowych i obejmują część teoretyczną – wykład o pożytecznych mikroorganizmach, ich wpływie na nasze zdrowie i funkcjonowanie ekosystemów, sposobach wykorzystania ich właściwości przy wytwarzaniu żywności i lekarstw oraz metodach stosowanych w rolnictwie dla ratowania zdegradowanych gleb oraz  część praktyczną – zajęcia manualne polegające na lepieniu kul z gliny, otrąb pszennych z dodatkiem melasy i certyfikowanych preparatów probiotycznych (pożyteczna mikroflora).

Lepienie kul to praca i kontakt z pierwotnymi materiałami (glina,woda, otręby) o niebagatelnych właściwościach terapeutycznych. Proces lepienia kul to świetne ćwiczenie stymulujące i usprawniające koordynację wzrokowo – ruchową, ćwiczące precyzję ruchów i niwelujące napięcie mięśniowe. W trakcie warsztatów uczestnicy doświadczają również swojej ekologicznej siły sprawczej. Poznając i tworząc „żywą” ekologię stosowaną, uczestnicy uzupełniają swoja ekologiczną wiedzę.

Zapraszamy do twórczego eksperymentu.

Warsztaty Bokashi są organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego EMEKO.

17. Skamieniałe miasto – Ciężkowice

Skamieniałe Miasto –rezerwat przyrody  położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Ma powierzchnię 15,01 ha i rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała (367 m). Składa się z trzech enklaw oddzielonych wąskimi pasami lasu. Po wschodniej stronie rezerwat u i w niewielkiej od niego odległości znajduje się jeden z najgłębszych na polskim pogórzu wąwóz  zwany Ciężkowickim, a u jego końca wysoki Wodospad Czarownic. Skalne miasto jest to grupa skałek dużych rozmiarów, zbudowanych z gruboziarnistych piaskowców i zlepieńców  ciężkowickich, fantazyjnie ukształtowanych wskutek procesów erozji.   Są wśród nich ambony, maczugi i grzyby skalne. Największe z nich osiągają wysokość do 14 m. Prócz nich w lesie rozrzucone są także mniejsze platformy, płyty, skałki, grzędy, progi. Wszystkie zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego.

Zwiedzanie Skamieniałego Miasta z przewodnikiem-  Od Czarownicy do Skałki z Krzyżem i Wąwóz Czarownic z Wodospadem. Czas zwiedzania 3 godz.

Dodatkowe atrakcje:
– Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach,
– Dworek w Kąśnej Dolanej,
– Cmentarz z I wojny światowej w Staszkówce,
– Wypiek chleba w Jastrzębi,
– Jazda konna w Ranczo Stetson.

Cena: 40 osób – 60 zł/osobę

18. Sztolnia Pstrąga Czarnego -Tarnowskie Góry

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C.  To 600-metrowy fragment najdłuższej sztolni odwadniającej  zw. Głęboką Sztolnią Fryderyk.To najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. Obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyjazd z Krakowa do Bytomia. Przejazd Górnośląską Kolejką Wąskotorową do Tarnowskich Gór. Zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych.

Cena: 60 zł + wstępy ok. 30 zł

 

19. Centrum Dziedzictwa Szkła-Krosno

Cena:  40 osób – 70 zł/osobę

Centrum dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny, który w interaktywny sposób prezentuje tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Zwiedzający mogą nie tylko podziwiać piękno szklanej sztuki oraz kunszt artystów szkła, ale przede wszystkim poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych.

Głównymi atrakcjami  są widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program zwiedzania obejmuje także warsztaty obróbki i zdobienia szkła: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcja witraży oraz produkcja szklanych figurek metodą palnikową. W budynku   znajdują się także sale wystaw czasowych, sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowo-konferencyjna.

Zwiedzanie Centrum trwa około 2 godzin i odbywa się pod opieką przewodnika.

Oprócz zwiedzania Centrum oferuje także zajęcia z edukacji plastycznej, wystawy czasowe oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

20. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego-Bóbrka

Cena: 40 osób-70 zł/osobę

Kopalnia Bóbrka jest najstarszą nadal działającą kopalnią ropy naftowej. Tu rodziły się różnorodne techniki, technologie i konstrukcje, które dały podwaliny rozwoju wielu branż przemysłu naftowego – od geologii i poszukiwań, wiertnictwa i eksploatacji, przemysłu rafineryjnego – do dystrybucji ropy i jej produktów. Tu zrodziła się gałąź przemysłu, która przyniosła światu ogromny rozwój cywilizacyjny.

Muzeum w Bóbrce oprócz działalności naukowej, badawczej i wydawniczej prowadzi również bogatą działalność edukacyjną. Zajęcia edukacyjne prowadzone są przez pracowników Muzeum w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną oraz bezpośrednią prezentacją wybranych eksponatów.   Trwają około 40-60 minut.

W czasie zajęć uczestnicy mogą zobaczyć i dotknąć wiele eksponatów. Tematyka i sposób prezentacji  dostosowane są do różnych grup wiekowych. Prezentacje mają wzbudzić zainteresowanie, nauczyć oraz zachęcić do zapoznania się z historią przemysłu naftowego.

Zapraszamy do jedynego muzeum położonego na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej.

Wyjazdy do Czech

1. Landek Park – Ostrava

Największe Muzeum Górnictwa w Republice Czeskiej. W 1992 roku góra Landek otrzymała status pomnika przyrody. Jest to teren znany na całym świecie pod względem geologii, archeologii, historii, geografii i górnictwa. Miejsce to przez połączenie zabytku technicznego  muzeum górnictwa z pomnikiem przyrody – górą Landek –  zyskuje swą niepowtarzalność i atrakcyjność. Landek znany jest  także dzięki Landeckiej Wenus – 46 mm figurce kobiety wykonanej z żeleziaka czerwonego z epoki paleolitu. Na terenie muzeum są trzy rodzaje ekspozycji:

Po zjeździe pod ziemię i wyjściu z windy zwiedzający mają przed sobą cztery kilometry korytarzy, na których prezentowana jest w skrócie tutejsza historia wydobycia węgla od końca XVIII w. do współczesności. Wycieczce po sztolniach pochodzących z połowy XIX w. towarzyszy ciekawy specjalistyczny wykład oraz prezentacja niektórych urządzeń. Postacie górników o naturalnych wymiarach w realistyczny sposób ukazują warunki pracy w kopalni.

Landecka ekspozycja ratownictwa górniczego jest największą tego rodzaju na świecie. Prezentuje trudne i ryzykowne działania, bez których praca pod ziemią byłaby niemożliwa oraz urządzenia, które umożliwiają ratownikom poruszanie się w środowisku bardziej nieprzyjaznym niż przestrzeń kosmiczna czy morskie głębiny. Zwiedzający ma okazję zobaczyć prawdziwą bazę ratownictwa górniczego oraz urządzenia oddechowe i ratujące życie. Niektóre eksponaty to unikaty na skalę światową. Najstarsze zachowane urządzenia oddechowe pochodzą z roku 1884.

Eksponaty na terenie otwartym prezentują ludzkie działania od czasów prehistorycznych – osada praludzi – przez rozwój wydobycia – typowa architektura przemysłowa – po urządzenia górnicze XX wieku. Znajduje się tutaj rekonstrukcja osady łowców mamutów i wielkich nowoczesne urządzenia górnicze (maszyny wydobywcze, kombajny, lokomotywy górnicze itp.).

2. Z00 – Ostrava

Cena: 40 osób – 90 zł/osobę

ZOO  zajmuje obszar  100 ha.  Posiada 9 pawilonów tematycznych, 21 ekspozycji gatunków, 10 wolier z ptakami, 64 gatunki ssaków. Żyje tutaj rawie 360 gatunków zwierząt. Na terenie ZOO znajduje się restauracja Saola. Jedząc posiłek można podziwiać stada jeleni indyjskich i antylop garny. Obok restauracji jest plac wypoczynku z interaktywną ekspozycją dla dzieci – Wodny Świat. Atrakcją dla najmłodszych jest kolejka „Safari Expres”, która jeździ do Afryki, Persji i Indii. Dostępne są ekspozycje interaktywne dla dzieci i nie tylko: Chrząszcze, Pszczela Ścieżka, Motyla Łąka, Mokradła i Cmentarz zwierząt wytępionych. Duża popularnością cieszą się  sezonowe karmienia zwierząt, którym towarzyszy ciekawy komentarz pracowników ZOO. Dla chętnych jest możliwość samodzielnego karmienia zwierzą  karma zakupiona na terenie ZOO. Pobyt tutaj to atrakcja dla dzieci jak i dorosłych.

3. Kopalnia „Michał” – Ostrava

Cena:  40 osób – 90 zł/osobę

dul_michal Kopalnia Michał, której początki sięgają 1843 r., to niezwykle cenny obiekt przemysłowy, wyjątkowy pod względem budowlanym i technicznym. Był wielokrotnie przebudowywany, w sposób zasadniczy jego wygląd zmieniła rekonstrukcja zakończona w 1915 r.Pierwsze elektryczne maszyny górnicze, kompresory i przetwornice wirujące stosowano tu od 1912 r. Zabudowania kopalni dochowały się w niemalże pierwotnej postaci z przełomu XIX i XX wieku. Dlatego też cały teren w 1995 r. został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury. Dzisiaj służy jako muzeum.

Zwiedzający kopalnię pokonują taką samą drogę, jaką codziennie musieli przebyć górnicy przychodzący do pracy. Są tu więc szatnie, łaźnie, cechownia, dyspozytornia, przede wszystkim zaś maszynownia z oryginalnym wyposażeniem, które funkcjonowało aż do 1993 r., czyli do chwili zamknięcia kopalni. Cała ekspozycja pokazuje, jak wyglądał na kopalni „ostatni dzień pracy“.

4. Dinopark – Ostrava

Unikalny park zabawy o powierzchni 30 ha z ponad 70 modelami naturalnej wielkości zwierząt prehistorycznych, umieszczonych na tle naturalnych dekoracji, przypominających ich prawdziwe środowisko. Największą atrakcja światowej klasy jest żywa roślina z okresu mezozoiku o nazwie Wollemia Nobilis. Jest to gatunek prehistorycznej sosny, który rósł na Ziemi przed 175 laty, odkryty w 1994 roku.W ostrawskim parku dinozaurów poszerzymy wiedzę na temat każdego z gatunków oraz uzyskamy informacje o ewolucji życia na Ziemi i ruchu kontynentów.

Wyjątkowym projektem DinoParku jest fascynująca prezentacja artefaktów ery proterozoicznej, paleozoicznej i mezozoicznej. Wszystkie artefakty są z autentycznych znalezisk na terenie Republiki Czeskiej.

Dla dzieci przygotowany jest specjalny plac zabaw, w którym można pobawić się w paleontologa lub zapoznać się z mozazaurem z młodymi w gnieździe. W parku kuruje DinoExpress – korzystanie z niego jest darmowe.

Zwiedzanie parku dinozaurów odbywa się w zabawny i atrakcyjny sposób. Nawet zjedzenie posiłku sprawia w Dinopark dużą frajdę – znajdziemy tu DinoCafe oraz DinoGrill. Na zakupy zaprasza DinoShop, a kino 3D na filmy.

Dinopark Ostrava odgrywa przede wszystkim rolę edukacyjną, jest idealnym miejscem dla wycieczek szkolnych, jako niezbędny element nauki o dziejach naszej planety.

Wyjazdy na Słowację

1. „Bachledka”  ścieżka w koronach drzew – Ździar

Jedna z największych atrakcji Słowackich Tatr: „Chodnik koronami drzew”. Platforma widokowa zawieszona na wysokości 24 m nad ziemią liczy sobie 1234 m. Główną atrakcją ciągu komunikacyjnego jest 32 m wieża, z której rozciągają się  widoki na wyjątkową przyrodę Tatr Bielskich.  Ścieżka w koronach drzew znajduje się w samym sercu Pienińskiego Parku Narodowego i pięknego lasu Doliny Bachledzkiej. Prowadzi przez urozmaicony gatunkowo las, w którym czekają niespodzianki i różne ciekawostki.  Na ścieżce znajdują się trzy przystanki edukacyjne, które zapoznają  z miejscową florą i fauną.  Można się też zatrzymać w trzech zakątkach adrenalinowych: przeźroczyste przejście, sieć i zjeżdżalnia.

Cena: 40 osób – 110 zł/osobę

2. Jaskinia Bielańska – Tatrzańska Kotlina

Jaskinia Bielska (narodowy pomnik przyrody znajdujący się w Tatrach Bielskich na Słowacji  na północnym stoku Kobylego Wierchu. Do zwiedzania dostępne jest 1370 m o przewyższeniu 125 m. Jaskinia jest udostępniona w sposób sztuczny, za pomocą poziomego przekopu, na wysokości 890 m n.p.m. Odznacza się bogatą szatą naciekową. Trasa jest oświetlona, powadzi betonowym chodnikiem i schodami z poręczami liczącymi ponad 800 stopni. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 70 minut.

W jaskini żyje co najmniej 7 gatunków nietoperzy. Z drobnych bezkręgowców najbardziej znany jest skorupiak głębinówka ślepa  (Bathynella natans), który żyje w podziemnych jeziorkach. Długość jego białego ciała wynosi od 1 mm do 2 mm. Uważany jest on za relikt trzeciorzędowy.

Cena: 40 osób – 110 zł/osobę